Warsztat Steam (Serious Sam HD oraz BFE)

From Serious Sam Wiki
Jump to: navigation, search

Wprowadzenie

Serious Engine zawsze był tworzony przez twórców w taki sposób, by ograniczyć wysiłek związany z tworzeniem własnej zawartości do gry do minimum. Prawdą jednak jest, że autorzy tworzący swoje własne mapy bądź modyfikacje musieli umieszczać je w internecie na publicznych bądź swoich własnych serwerach oraz rozprowadzać informację o konkretnym adresie pod którym można było ściągnąć plik.

Dzięki Warsztatowi Steam nigdy nie napotkacie już takiego problemu. Cała zawartość tworzona do gry przez fanów znajduje się w jednym miejscu, sami autorzy mogą bezproblemowo aktualizować ją z poziomu edytora, a inni użytkownicy pobierać ją z poziomu gry automatycznie.

Ten artykuł ma za zadanie wytłumaczyć w jaki sposób umieszczać oraz pobierać zawartość do gry z Warsztatu Steam. Jeżeli wciąż nie wiesz jak stworzyć własną mapę bądź modyfikację, możesz znaleźć sporo przydatnych poradników na tej Wiki. Ich pełna lista znajduje się na stronie głównej. Zalecanym jest byś rozpoczął od poradnika SED3/Hello World.

Umieszczanie Zawartości w Warsztacie

Pasek menu z wybraną opcją Upload content to Steam

Przed próbą umieszczenia zwojego archiwum w Warsztacie powinieneś przygotować:

 1. Tytuł dla swojej zawartości. Upewnij się, że jest unikalny, by nie "gryzł" się z żadnym już istniejącym plikiem.
 2. Opis który mówi o tym co do gry wprowadza twoja praca. Możesz użyć różnych metod [formatowania tekstu].
 3. Miniaturka ukazująca podgląd twojej zawartości. Musi być w formacie JPEG. Najlepiej prezentuje się on gdy jest kwadratem.
 4. Przygotowany plik .gro z twoją zawartością. By dowiedzieć się jak go stworzyć odwiedź SED3/Packing Content for Distribution. Jeżeli tworzysz nowy model gracza do gry wieloosobowej lub mapę, upewnij się, że w archiwum znajdują się także wymagane pliki .nfo (pliki informacyjne).

Gdy masz już to wszystko gotowe, uruchom Serious Editor i wybierz "File>Upload content to Steam" z paska menu.

Zauważ, że w tym momencie musisz poczekać aż program połączy się z serwerami Steam i zobaczy czy nie udostępniłeś już jakiejś zawartości w Warsztacie. Jeżeli tak zrobiłeś, operacja może potrwać dłuższą chwilę. W prawym dolnym rogu edytora powinieneś jednak widzieć pasek postępu informujący cię o tym ile jeszcze zostało.


Okno umieszczania zawartości w Warsztacie

W tym momencie powinieneś zauważyć podobne okienko do tego po prawej. Teraz uzupełnij pola:

 1. Content title - jest to nazwa twojej zawartości.
 2. Content file - plik .gro który jest twoją pracą.
 3. Preview image - obrazek który będzie służył jako miniaturka naszej pracy w Warsztacie (wspomniany w wprowadzeniu).
 4. Tags - czyli tagi informujące o tym czym twoja nowa zawarość jest.
 5. Visability - opcja która pozwala nam uczynić plik prywatnym (nie jest on wtedy dostępny do pobrania dla wszystkich) lub publicznym (by każdy mógł go pobrać).
 6. Description - opis twojej pracy (wspomniany w wprowadzeniu).

Gdy już wszystkie pola mamy uzupełnione, klikamy guzik Upload.

Zależnie od wielkości twojego pliku z zawartością oraz prędkości twojego łącza proces wysyłania zawartości do Warsztatu może potrwać od kilku do kilkunastu, bądź nawet kilkudziesięciu minut. Niestety, edytor nie jest w stanie poinformować nas ile procent naszej pracy zostało już wysłanych do warsztatu. Pozostaje więc czekać, aż proces zostanie zakończony.

WAŻNA INFORMACJA: Jeżeli twój plik jest oznaczony jako Private, możesz go zobaczyć wchodząc na [stronę internetową Warsztatu] (upewnij się, że jesteś zalogowany przez przeglądarkę do Steam), klikając na link Twoje przedmioty z Warsztatu. Będziesz musiał uczynić go publicznym jeżeli chcesz by dostęp do niego miała większa liczba osób. Zauważ jednak, że wciąż możesz pozwalać innym na pobranie pliku dając im konkretny adres do niego w Warsztacie. Jest to przydatna opcja do testowana swojej pracy ze znajomymi przed wydaniem jej!


Więcej Opcji

Zauważ, że większość opcji w edytorze dotyczących twoich przedmiotów jest niedostępnych. Wiele możesz zmienić przez przeglądarkę internetową zwyczajnie wchodząc w swój warsztat. Możesz tam np. dodać więcej zdjęć, czy nawet filmów związanych z twoją pracą!

Nie możesz jednak edytować tagów bądź portretu przez przeglądarkę. Wszystko to musisz zmienić w Serious Editorze.

Aktualizacja

Wybieranie pracy do aktualizacji

Gdy już twoja praca znajduje się w warsztacie, nie oznacza to, że nie możesz wprowadzać do niej poprawek czy nowej zawartości. Możesz zmienić w zasadzie każdą rzecz którą ustalałeś podczas wysyłania pracy do Warsztatu, czyli tytuł plik .gro, portret, etc. By to zrobić:

 1. Wybierz ponownie z paska menu opcję "File>Upload content to Steam". Pokaże się znane już nam okienko.
 2. Kliknij guzik Packages (patrz obrazek na prawo).
 3. Wybierz pracę którą chcesz zaktualizować. Jego informacje zostaną załadowane do okienka.
 4. Zmień to co chcesz.
 5. Kliknij na guzik Publish i poczekaj aż edytor zakończy wysyłać pracę do Warsztatu.

Zauważ, że zostaną zamienione tylko te rzeczy, które ty zmieniłeś. Jeżeli nie wybrałeś nowego pliku .gro, program nie będzie próbował go wysyłać ponownie.

Gdy aktualizacja zostanie zakończona, wszyscy użytkownicy którzy aktualnie mają w liście subskrybowanych przedmiotów twoją pracę dostaną jej najnowszą wersję, która zwyczajnie ściągnie się im automatycznie w czasie gry. Gdy uruchomią grę ponownie, zmiany zostaną wprowadzone.

Czasami zdarza się, że plik .gro bądź portret danego przedmiotu w Warsztacie będzie miał dziwną nazwę. Są to pliki tymczasowe, które Serious Editor pobrał by móc dostrzec różnice w plikach. Jeżeli ich nie zmienisz, nie będą one ponownie wysyłane do Warsztatu.


Pobieranie

By pobrać jakąś pracę z warsztatu, trzeba udać się na jej [stronę ] i zasubskrybować daną zawartość. Następnym razem gdy uruchomisz grę pliki zostaną pobrane, a po ponownym uruchomieniu gry w trybie play moddable version będzie można z nich korzystać.

WAŻNA INFORMACJA: W przypadku gdy użytkownik zasubskrybował powyżej dwóch przedmiotów zmieniających tą samą rzecz skutki mogą być przeróżne. By pozwolić graczom w łatwy sposób włączyć lub wyłączyć daną zawartość do gry dodano opcję zarządzania Warsztatem w menu Dodatki. Dzięki tej opcji, gra nie będzie musiała pobierać na nowo zawartości która została wyłączona na jakiś czas.

Wskazówki, Znane Problemy i Inne Informacje

 • Serwery Warsztatu Steam w tym momencie mogą otrzymać plik o maksymalnym rozmiarze 200MB, więc i taki maksymalny rozmiar może posiadać twoja praca. Pracę jednak można dzielić na części, by potem łączyć w je w Warsztacie jako kolekcje do pobrania.
 • Tak, Croteam zdaje sobie sprawę z tego jak fajnie byłoby, gdyby Steam pobierał pliki z Warsztatu bez przymusu uruchamiania gry. Pracują nad tym, jednak nie jest pewnym, czym pomysł wypali.
 • Jeżeli zasubskrybowałęś kilka przedmiotów, lecz nie pobrałeś ich wszystkich, nie próbuj wywołać okna wysyłania zawartości do warsztatu w edytorze! Istnieje mały błąd, który może zawiesić cały edytor. Najpierw uruchom grę i pobierz wszystkie paczki, bądź udaj się na stronę warsztatu Steam i odsubskrybuj te przedmioty, które nie zostały jeszcze pobrane.